5 rad pro bezpečný nákup pozemku bez stavby
-
Zjistit co vlastně kupuji
-
Kontrola listu vlastnictví
Základem je nahlédnutí do listu vlastnictví k danému bytu, kde zjistíte kdo je vlastníkem a tedy prodávajícím.
-
Kontrola souvisejících nemovitostí ve vlastnictví prodávajícího
Může se stát, že prodávající přikupoval spoluvlastnické podíly na dalších souvisejících pozemcích (např. přístupové cestě), takže se vyplatí zkontrolovat z katastru jaké všechny nemovitosti prodávající vlastní a zda některá z nich nemá být převedena spolu s pozemkem.
-
Kontrola územního a regulačního plánu
Je rozdíl koupit pozemek označený v katastru jako zahrada, který je územním plánem určen k zástavbě či nikoliv. Rovněž je třeba zjistit zda pozemek není omezen regulačním plánem, který určuje limity možného využití.
-
Kontrola listu vlastnictví
-
Zkontrolovat jestli kupuju jen to co chci a bez závazků
-
Kontrola listu vlastnictví k pozemku
V prvním kroku, jste na LV zjistili o jaký pozemek se jedná a kdo jej vlastní. Následně sjedete očima níže a v částech C a D listu vlastnictví najedete omezení vlastnického práva od věcných břemen, přes exekuce až po poznámky a probíhající řízení. Každá z informací zapsaných v těchto částech vyžaduje pečlivé uvážení, protože představuje menší či větší omezení vlastnického práva.
-
Prověření zákonných předkupních práv
Pokud na pozemku stojí stavba je třeba prověřit, zda má stavba stejného vlastníka jako pozemek, jinak by majiteli stavby svědčilo předkupní právo k pozemku. Dále se můžete setkat s předkupním právem státu k pozemku v národním parku či přírodní rezervaci, dále k pozemku který by byl kulturní památkou nebo, který je územní plánem určen pro veřejné potřeby.
-
Prověření existence inženýrských sítí a omezení budoucí výstavby
Pokud na pozemku plánujete výstavbu, tak je důležité ověřit, zda bude stavbu možné napojit na inženýrské sítě a zda Vašemu záměru nebrání některé z veřejnoprávních omezení (stavební regulativy, prvky ochrany přírody atd.)
- Pokud byt kupujete na základě informací na listu vlastnictví a v dobré víře o oprávněném vlastnictví prodávajícího, tak jste zákonem chráněny pro případ, že někdo napadne nabytí bytu prodávajícím.
-
Kontrola listu vlastnictví k pozemku
-
Zjistit jestli není prodávající rizikový
Pokud jste si dle předchozích bodů prověřili pozemek, tak dál je potřeba prověřit i osobu nebo osoby prodávající. Zanedbání této prověrky může mít za následek neplatnou kupní smlouvu nebo soudní spory.
-
Manželství - společné jmění manželů
Nakládání s majetkem ve společném jmění manželů má svá specifika, jejich nerespektování může mít za následek neplatnost kupní smlouvy. I pokud je na LV zapsán pouze jeden vlastník, tak vždy zjišťujte, zda je v manželství a zda pozemek získal po uzavření manželství. Pokud zjistíte, že to tak bylo, tak se raději obraťte s žádostí o radu na advokáta.
-
Exekuce, insolvence
Zjistěte, zda prodávající nebyl dříve v insolvenci, není proti němu vedeno exekuční nebo insolvenční řízení. Zároveň je třeba zjistit, zda není proti prodávajícímu vedeno soudní řízení. Tyto otázky jsou “vyšší dívčí” a je vhodnější se s nimi obrátit na advokáta.
-
Nezletilost
Pokud je prodávajícím nezletilý, tak je ke schválení kupní smlouvy a smlouvy o úschově nezbytné schválení těchto smluv soudem.
-
Nesvéprávnost
Pro případ, že se Vám prodávající jeví jako osoba o jejíž svéprávnost lze důvodně pochybovat, tak je vhodná úvaha o zpracování lékařské zprávy o mentální kondici prodávajícího, i když ani ta není zaručeným prostředkem pro předcházení možných budoucích sporů.
-
Oprávnění zástupce k jednání za zastoupeného
Pokud je prodávajícím obchodní společnost nebo jiná právnická osoba a stejně pokud je prodávající zastoupen na základě plné moci, tak je potřeba zjistit, zda je zástupce skutečně oprávněn ve věci prodeje nemovitosti jednat.
-
Manželství - společné jmění manželů
-
Smluvně zajistit bezpečné uskutečnění obchodu
-
Pečlivě připravte či raději u advokáta nechte připravit kupní smlouvu
Pokud pozemek kupujete přes realitní kancelář, ujistěte se, že kupní smlouvu připravuje advokát a nikoliv makléř.
-
Úhrada kupní ceny přes úschovu
K bezpečnému obchodu pro obě strany je nezbytné, aby kupní cena byla po dobu převodu nemovitosti na katastru v úschově u nezúčastněné osoby. Nejčastěji tedy u advokáta, notáře či banky. V úschově si sjednejte, že se kupní cena považuje za uhrazenou okamžikem připsání do úschovy. Nicméně, je dobrým zvykem, že ten kdo vybírá poskytovatele úschovy, tak nese jeho riziko a pokud si jako kupující určíte schovatele, tak prodávající může trvat na tom, že kupní cena bude uhrazena až výplatou z úschovy.
- Kdo a kdy podá návrh na vklad do katastru
-
Sjednání předání nemovitosti
Pokud si v sjednáte kdy dojde k předání pozemku, tak tím určíte, kdy, jako kupující, převezmete riziko za možný vznik škody na pozemku a od kdy máte právo na nájemné, pokud kupujete pronajatý pozemek.
-
Pečlivě připravte či raději u advokáta nechte připravit kupní smlouvu
-
Pojistit si vše v kupní smlouvě
-
Uvedení výměry pozemku do kupní smlouvy
Pokud v kupní smlouvě bude údaj o výměře pozemku, tak prodávající odpovídá za správnost tohoto údaje.
-
Uvedení všech souvisejících nemovitostí
Pokud k pozemku náleží podíly nebo jiné nemovité věci (může jí být i studna), tak je nezbytné, aby byly rovněž předmětem převodu při prodeji pozemku a tedy součástí kupní smlouvy k pozemku.
-
Prohlášení prodávajícího
Kupní smlouva by měla obsahovat prohlášení prodávajícího o neexistenci jiných než uvedených závazků, omezení, soudních řízení a podobných skutečností, které pro Vás mohou představovat budoucí riziko. Prohlášení je vhodné zajistit smluvní pokutou.
-
Uvedení výměry pozemku do kupní smlouvy
Autor článku: JUDr. Lukáš Slanina, advokát v ARROWS advokátní kancelář